شرکت امنیتی McAfee گزارش تهدیدات سایبری (Threats Report) خود را برای سه ماهه اول سال میلادی ۲۰۱۲ منتشر کرد.

همانطور که بسیاری از مراکز و کارشناسان امنیتی طی ماه های اخیر درباره افزایش خطرات و تهدیدات بر علیه دستگاه های موبایل هشدار داده اند، آمار منتشر شده در گزارش McAfee نیز همین روند را نشان می دهد
 
در سه ماهه اول ۲۰۱۲، بیش از ۸ هزار گونه بدافزار، ویژه محیط های موبایل توسط McAfee شناسایی شده است.
 

نمودار زیر، آمار کل بدافزارهای Mobile شناسایی شده توسط McAfee را در سال های مختلف نشان می دهد.


 

 

نمودار زیر هم آمار سه ماهانه بدافزارهای Mobile شناسایی شده جدید توسط McAfee را نمایش می دهد.

قابل پیش بینی است که سیستم عامل Android بیش از هر سیستم عامل Mobile دیگر، توجه ویروس نویسان را به خود جلب کرده باشد.

از لحاظ کل بدافزارها و تهدیدات امنیتی، آمار سه ماهه اول ۲۰۱۲ به بالاترین میزان در چهار سال گذشته، رسیده است.
 
در سال ۲۰۱۱، شرکت McAfee بیش از ۷۵ میلیون گونه بدافزار شناسایی کرده بود و اگر آمار سه ماهه اول ۲۰۱۲ را نیز به آن اضافه کنیم، این رقم به ۸۳ میلیون گونه می رسد. نمودار زیر، کل بدافزارهای شناسایی شده توسط McAfee را نشان می دهد. همان طور که مشخص است، تعداد بدافزارها روند صعودی دارد.

نمودار زیر هم آمار بدافزارهای شناسایی شده جدید در هر دوره سه ماهه را نشان می دهد از این نموار مشخص است که آمار بدافزارهای جدید در سه ماهه اول ۲۰۱۲ در مقایسه با چند سال گذشته، به بیشترین میزان رسیده است.
 

از جمله بدافزارهای رایج، AutoRunها هستند که در طی سال های اخیر آلودگی و خسارات زیادی به بار آورده اند. آمار AutoRunها در طی دو سال گذشته، به طور تقریباً ثابت باقی مانده و کاهش چندانی نشان می دهد.
 

آمار بدافزارهایی که اقدام به جمع آوری و سرقت رمزهای عبور کاربران می کنند، در سه ماهه اول ۲۰۱۲
افزایش قابل توجهی داشته است.  

آمار منتشر شده در گزارش تهدیدات سایبری McAfee نشان می دهد که میزان هرزنامه (Spam) در جهان رو به کاهش است. به تدریج شاهد هستیم که از روش های جایگزین برای هدف گیری دقیق تر قربانیان استفاده می شود.گسترش و محبوبیت سایت های اجتماعی مانند Facebook یکی از دلایل کاهش آمار هرزنامه است. فریب کاربران در چنین محیط هایی آسان تر، موفق تر، کم هزینه تر و کم سر و صداتر هستند.
 

در سه ماهه اول ۲۰۱۲، میزان فعالیت شبکه های مخرب (Botnet) افزایش چشمگیری را نشان می دهد. تعداد قربانیان (Bot) و در دام افتادگان در این شبکه های مخرب همچنان در جهان در حال افزایش است. از شبکه های مخرب برای ارسال انبوه هرزنامه، حمله هماهنگ و یکپارچه به وب‌سایت ها (برای از کاراندازی سرویس) و… استفاده می شود.
 

فعالیت انواع شبکه های مخرب و تعداد کامپیوترهای قربانی که در اختیار دارند، در نمودار زیر نمایش داده شده است. تعدادی دارای روند ثابت و یکنواختی هستند و برخی شبکه ها نیز در اثر اقدامات قانونی و یا ابزارهای امنیتی جدیدی که منتشر می شوند، دچار نوسانات شدیدی شده اند.
 

در گزارش تهدیدات سایبری McAfee رایج ترین روش های حملات سایبری و نحوه نفوذ به سیستم ها، به شکل زیر مشخص گردیده است.
 

در طی یکسال گذشته، استفاده از وب‌سایت های واقعی در اینترنت برای انتشار بدافزارها و یا نفوذ به سیستم های کاربران، رواج زیادی پیدا کرده است.
 
افراد خلافکار با نفوذ به وب‌سایت های عادی و واقعی بر روی اینترنت، برنامه های مخرب خود را در صفحات این وب‌سایت ها مخفی کرده و مراجعه کنندگان به این وب‌سایت ها را در معرض انواع تهدیدات و خطرات قرار می دهند. نمودار زیر، آمار وب‌سایت هایی را که میزان انواع بدافزارها هستند، نشان می دهد.

منبع: 

افتانا

آخرين خبرها

امنیت

امنیت همواره در زندگی بشر فراتر از یک نیاز و به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر مطرح بوده و در روزگار کنونی که بخش قابل ملاحظه ای از زندگی انسان در فضای مجازی سپری می شود، تامین امنیت فضای شبکه های اطلاعاتی اهمیت بسزائی پیدا کرده است. پدسا با تکیه بر تجربیات و سوابق کارشناسان این شرکت در طراحی و ...

نمايش ادامه مطلب.

مجازي سازی

در چند سال اخیر با گسترش روزافزون ساختارهای مجازی، به نوعی انقلاب جدیدی در ساختار دیتاسنترها به وجود آمد. امروزه سرورهای قدرتمندی تحت خانواده کامپیوترهایX86  طراحی شده و وارد بازار شده اند که بطور معمول یک سیستم عامل نسخه سرور و یک برنامه کاربردی بر روی آنها نصب می شود. این مسئله باعث ...

نمايش ادامه مطلب.

طراحی و اجرا

اجرای عملیات پایش، مدیریت و مانیتورینگ روزمره شبکه و ارئه گزارشات کامل ادواری از رویدادهای شبکه و سرورها ،نصب و پشتیبانی سرویسهای پایش اطلاعات نظیر Raid و Clustering، ارائه خدمات مشاوره ای و اجرایی جهت افزایش کارایی شبکه و امنیت اطلاعات ،استفاده از نرم نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و ارئه گزارشات خاص مدیریت...

نمايش ادامه مطلب.

top